Välkommen till detta vackra stenhus i utkanten av Vollsjö som renoverats med kärlek och inriktning på bevarande av husets unika karaktär. Huset är modernt och luftigt med en härlig takrymd ! Vackra detaljer med stora fönster, gedigen vacker trätrappa, trevliga sällskapsytor och gott om förvaring i hel källare. Lägg därtill helkaklat badrum, tre bra sovrum och rymlig tvättstuga. Insynsskyddat läge med vacker bokhäck som omsluter både huset och den trevliga stora altanen på husets framsida.
Med utsikt mot det vackra böljande skånska landskapet är detta ett tillfälle för Dig som vill bo lugnt och lantligt men ändå ha nära till kommunal service. Är du intresserad av djur och natur finns stora möjligheter att ha dina fyrbenta vänner nära. Varmt välkommen på visning!
Två rymliga entréer finns i huset varav en är på baksidan och används mest idag av nuvarande ägare. Den leder in i köket eller ner i den rymliga källaren.
Huvudentrén på husets framsida nås från det rymliga trädäcket. Här finns goda avhängningsmöjligheter i dubbelgarderob med skjutdörrar i glas. Trappan som är vacker i gediget trä leder upp till övre plan och rakt fram når man det helkaklade badrummet. Huset har ett genomgående ljust trälaminatgolv och ljusa väggar.
Köket har stommar från Marbodal med ljusa köksluckor/vitrin. Vitt kakel på hela köksväggen, en frihängande rostfri fläktkåpa och köksbänk i laminat. Vacker ljus träpanel på väggarna och fina detaljer för en lantlig look. Gott om plats att laga mat för den stora familjen. Spishäll (Husqvarna äldre), ugn (Regent), kombinerad kyl/frys och en diskmaskin (Electrolux, ca 5 år).
Trevligt vardagsrum med härligt ljusinsläpp och en värmande braskamin från Contura.
Matsalen har idag plats för ett stort matsalsbord och även här finns ett härligt ljusinsläpp.
Helkaklat badrum med värmande komfort golvvärme (el). Vägghängd Wc, tvättställ, handdukstork och duschhörna.
Övre plan har två större sovrum och ett något mindre som idag används som kontor. Bra med stora garderober. Rummen har ljusa laminatgolv och målade väggar.
Toalett med fint klinkers och vitmålade väggar. Tvättställ med kommod och wc.
Stor rymlig källare som idag har extra sovrum, förråd, gammal matkällare med kyl och frys samt en stor härlig tvättstuga.
Klinkersgolv med ljust målade väggar. Bänk med tvättho och underskåp. Tvättmaskin Whirlpool ca 6 år ( finns äldre torktumlare som fungerar endast med kalluft).
Upplåtelseform:
Friköpt
Typ:
Friliggande villa
Boarea:
132 kvm
Biarea:
48 kvm
Areakälla:
taxeringsinformation
Pantbrev:
5
Pantbrev summa:
1 072 000
Tillträde:
Enligt överenskommelse
Byggnadstyp:
1½-plansvilla med hel källare
Byggnadsår:
1932
Grundläggning:
Källare
Grundmur:
Betong
Stomme:
Tegel
Fasad:
Puts
Fönster:
2-glas
Bjälklag:
Trä
Tak:
Tegel
Uppvärmning:
Luft/vatten värmepump Mitsubishi 2022, vattenburet system
Ventilationstyp:
Självdrag
Övriga byggnader:
Carport med förråd
Energideklaration:
Energideklaration: Beställd
Övrigt:
Fiber finns i gatan. Mobilt bredband idag.
Antal personer i hushållet:
1 st
Elkostnad:
26 390 kr/år
VA:
4 021 kr/år
Sotning:
500 kr/år
Renhållning:
4 333 kr/år
Försäkring:
3 173 kr/år
Total driftkostnad:
38 417 kr/år, utöver detta tillkommer kostnad för fastighetsavgift/skatt 7575 kr
Elförbrukning:
11 123 kWh/år
Nätbolag:
Sjöbo Elnät
Elleverantör:
Tibber
Fastighetsbeteckning:
Björkudden 9
Vatten och avlopp:
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
Planbestämmelser:
Stadsplan (1961-04-14)
Tomtarea:
789 kvm
Tomttyp:
Trädgårdstomt med vacker hög bokhäck
Försäkringsbolag:
Folksam
Försäkringsbelopp:
Fullvärde
Summa tax. värde:
1 010 000 kr
Preliminärt taxeringsvärde:
Nej
Typkod:
220 Småhusenhet, bebyggd
Taxeringsår:
2024
Småhusbyggnad
Värdeår:
1932
Taxeringsvärde:
750 000 kr
Småhusmark
Taxeringsvärde:
260 000 kr
Allmänt om området:
Vollsjö ligger i Sjöbo kommun - mitt i södra Skåne. Här förenas en levande landsbygd med byn Vollsjö. Vollsjö stoltserar med ett vackert hotell - Svea Hotell som med sin nya ägare välkomnar övernattande gäster. Hembageri finns mitt i centrum. För den möbel- och inredningsintresserade passar det bra med ett besök på Thuleslund. Vollsjö Säteri med Piraten teater är ett fint utflyktsmål. Sommartid finns det ett populärt utomhusbad i grannbyn Fränninge som ligger på cykelavstånd. I samhället finns livsmedelsbutik, pizzeria, bank, florist, man kan få pedikyr och manikyr och man kan t.o.m. avnjuta en öl av den lokale bryggaren. I Vollsjö kan du kombinera ett klimatsmart leverne med stora möjligheter att handla närproducerat och rikt kulturliv - oändliga möjligheter till kreativitet.
Innevånarantalet i Sjöbo är strax under 19 000, varav knappt 8 000 i Sjöbo tätort, resterande ute i mindre byar som Vollsjö. Det är många som upptäcker livskvaliteten och den attraktiva boendemiljön som finns i Sjöbo kommun, och invånarantalet ökar stadigt. Bland kommunens större orter är det av Fritiof Nilsson Piraten omskrivna Vollsjö. I Vollsjö ligger det välbesökta Piratenmuseet.
Med bil når du Sturups flygplats, Malmö/Lund och Ystad på en 40 minuter. Sjöbo kommun sammanfaller i stort med det mytomspunna Färs härad och är känt för Sjöbo marknad som lockar runt 150 000 besökare.
Kommunen har ett rikt näringsliv med drygt 1600 små och medelstora företag. Cirka 700 är jordbruksföretag. Sjöbo är rikt på fina natur- och kulturmiljöer. Här finns möjlighet till ett härligt friluftsliv med jakt, fiske och olika sportaktiviteter. Landskapet är mycket varierande och består av jordbruksbygd, bok- och lövskogar och sjöar.
Genom Öresundsförbindelsen och Citytunneln möjliggörs en djupare integration med Danmark och Köpenhamnsområdet. I Vollsjö finns unika möjligheter att bo och arbeta nära naturen och ha hela Europa inom behagligt avstånd.
Vollsjö skola ligger centralt i byn och tillhör Piratens rektorsområde. Skolan erbjuder undervisning och fritidsomsorg för åldrarna 6-12 år. På skolan finns också Trätofflans förskola samt ortens biblioteksfilial. Finns även en privat förskola som heter BombiBitt. Grundskola åk 1 till 6 och därefter finns det skolbuss till Sjöbo.