Croisette stärker transaktionsteamen i Malmö och Stockholm

Till följd av en ökad efterfrågan på transaktionsrelaterade tjänster stärker Croisette Real Estate Partner nu sina team inom Capital Markets i Malmö och Stockholm.

Fredrik Berglund och Lukas Oléhn

Fredrik Berglund (t v) och Lukas Oléhn (t h)

I Malmö internrekryteras Fredrik Berglund från den privata fastighetsmäklarverksamheten. Fredrik har 20 års erfarenhet som fastighetsmäklare och har genomfört närmare 1 000 bostadsaffärer under sin karriär. Han kommer nu att fokusera på small cap-segmentet, där hans gedigna marknadskännedom blir ett värdefullt tillskott.

”Efter många år inom traditionell fastighetsförmedling känns det inspirerande att ta nästa steg och fullt ut fokusera på transaktionsmarknaden. Jag ser fram emot att bidra till teamets fortsatta framgångar."

Fredrik Berglund

"Fredrik har en unik erfarenhet och profil som kommer stärka teamet i Malmö genom att bidra till flera affärer och en starkare marknadsposition.”

Andreas Larsson, Head of Capital Markets Malmö

I Stockholm befordras Lukas Oléhn till Head of Capital Markets efter snart fem år på Croisette, först i Malmö och senare i Stockholm. Hans uppdrag blir att fortsätta utveckla verksamheten och bygga ett välfungerande team i huvudstaden.

”Jag är glad över att få ta mig an min nya roll och ser fram emot att fortsätta driva vår utveckling framåt tillsammans med teamet."

Lukas Oléhn, Head of Capital Markets, Stockholm

Det är en otroligt spännande situation vi befinner oss i, där marknaden har vaknat till liv i kombination med att vi gjort rätt saker under en väldigt lång tid. Vi ser inga alternativ annat än att själva växla upp för att hinna med utvecklingen. Med förändringarna har vi ett nytt utgångsläge inför kommande år, även om vi fortfarande är i behov av ytterligare rekryteringar i såväl Göteborg som Stockholm. Det här markerar starten på en ny expansionsera för Croisette."

Per Svensson, Head of Capital Markets Sverige | founder

Per Svensson
Head of Capital Markets Sweden
+46 766 27 27 72
per.svensson@croisette.se

Per Svensson

CEO & Founder Malmö

Hör av dig

Vet du redan vad du söker? Vill du ha rådgivning? Fyll i formuläret nedan så kontaktar vi dig!

Ta del av vår sekretesspolicy.
Alla lediga objekt