Ta del av vår sekretesspolicy.
Malmö, Limhamns Sjöstad

Babordsgatan

4 495 000 SEK
Avgift: 7 409 SEK
Boarea: 105 m2
Rum : 4
Hiss: Ja
Tillbaka till projektet

LJUS, RYMD OCH UTSIKT. De grundläggande designtankarna för KARNAPHUSET är danska och därför har det lilla lustiga danska ordet ”karnap” smugit sig in i husets namn. Karnap betyder burspråk och är en plats i ett hem som kan skapa ljus och rymd och inte minst ge utsikt över det fantastiska området.

Basfakta

Upplåtelseform:

Bostadsrätt

Typ:

Lägenhet

Boarea:

105 kvm

Antal rum:

4

Lägenhetsnummer förening:

J3-3

Pantsättning:

Bostaden är inte pantsatt

Byggnad

Energideklaration:

Energideklaration: Ej angivet

Omgivning

Allmänt om området:

Limhamns Sjöstad är ett nytt och växande område med radhus och flerfamiljshus. I Limhamns livfulla centrum finns det mesta du behöver i vardagen, som mysiga butiker, ICA och Coop, apotek, vårdcentral, gym samt flera restauranger och caféer, några måsten är "Mastio", S:t Jakobs stenugnsbageri och fiket "Kaka på kaka". Kort och gott något som måste upplevas på plats.

Här finns Glasbruksskolan som är en grundskola f-6 som slog upp portarna i september 2016. Limhamnsskolan är en ny skola som preliminärt kommer att öppna läsåret 2023/2024. Skolan är planerad för fem parallella klasser i årskurs 7-9.

Läget är magiskt och erbjuder promenadavstånd till Limhamns centrum med all tänkbar service, som t.ex. Sibbarps Kallbadhus. På andra sidan av gräskullen vid Vaktgatan finner du den mysiga småbåtshamnen, Hylliekrokens golfbana, Limhamnsfältet och salta dopp på Ribban. Vill du hellre se vad city har att erbjuda tar buss nr 7 dig snabbt in till stadskärnan. Samtidigt tar vi oss snabbt och smidigt in till City med cykel eller bil. Gillar man att bo i ett expansivt område i pittoresk hamnmiljö, är detta platsen för dig!

Kolla restider

Babordsgatan, Malmö

Alla lediga objekt