Ta del av vår sekretesspolicy.
Malmö, Söderkulla Ormvråksgatan 9

Såld. För mer information, kontakta mäklaren

Avgift: 2 966 SEK
inkl. vatten och värme. Ett obligatoriskt tillägg för bredband och kabel-TV tillkommer om 169 kr/månad.
Boarea: 47 m2
Rum : 2
Våning: 6 av 8
Hiss: Ja
Balkong: Ja
Modern tvårummare med inglasad balkong högt upp i huset!

Vi tar hissen högst upp till sjätte våningen och stiger in i denna kvadratsmarta tvårummare. Här möts vi av moderna materialval, underbart ljus och fantastisk utsikt från den inglasade balkongen. Lägg därtill fräscha ytskikt, bra med förvaring och ett nyrenoverat kök allt i trivsamma HSB Brf Tornfalken. Varmt välkomna på visning!

Bostadsbeskrivning

Rumsbeskrivning

Hall

När vi stiger in i denna lägenhet möts vi av gott om förvaring i bostadens klädkammare och plats för avhängning. Här vilar ett ljust golv och väggarna är vitmålade. Detta är enhetligt i resten av lägenheten.

Vardagsrum

Det väl tilltagna vardagsrummet är perfekt utformat med plats för både soff- samt matsalsmöblemang. Rummet ger oss access till den inglasade balkongen där vi från sjätte våningen får en fantastisk vy över området.

Kök

Det nyrenoverade köket (2023) går i ljusa färger med sina vita luckor och ljusgrått stänkskydd ovanför den matchande bänkskivan. Här består maskinparken av kyl/frys, spishäll, ugn, fläkt och diskmaskin. I övrigt skänker det stora fönstret ett härligt ljus till rummet, här är gott om förvaring och även plats för ett mindre matbord.

Sovrum

I sovrummet vilar samma golv som i resten av lägenheten och även här är väggarna vita. Här får vi plats med säng och garderober för extra förvaring. Även här har vi ett härligt fönster med fönsterbräda i sten.

Badrum

Rymligt fräscha badrum som går i moderna färger. Utrustat med badkar, handfat, spegelskåp och WC.

Planritningar

Alla lediga objekt