Renoverad trea om 71 kvm i markplan – ett boende där varje allt är genomtänkt och redo för nästa ägare att bara flytta rakt in!
Lägenheten har genomgått en renovering under 2023 med bra standard rakt igenom. Badrummet är snyggt helkaklat, renoverat av Elmi Bygg, och utrustat med stilren duschhörna. Köket är modernt och fullt utrustat med nya vitvaror – också från 2023 – perfekt för dig som älskar att laga mat och samtidigt uppskattar form och funktion. I samband med renoveringen har alla tak och väggar målats i ljusa, harmoniska nyanser och nya, enhetliga golv har lagts i hela bostaden för en genomgående stilren känsla.
Till detta adderas en solig balkong i söderläge – ett perfekt ställe att njuta av morgonkaffet eller kvällssolen. Lägenheten har dessutom fönster i bästa sydläge som skapar ett generöst ljusinsläpp och ger en ljus, rymlig och fräsch känsla. Föreningen påbörjar fönsterbyte i slutet av maj 2025 (vecka 22), vilket ytterligare höjer boendekvaliteten och energieffektiviteten.
Här bor du i Brf Almen, en stabil och välskött förening med god ekonomi och låg månadsavgift där värme, vatten och parkeringsplats ingår. Till lägenheten hör även både klädkammare/förråd i bostaden, ett rymligt källarförråd, matkällare samt tillgång till gemensam tvättstuga och cykelförråd.
Nära till allt – i naturnära och levande Vrena
Boendet har ett lugnt men bekvämt läge med gångavstånd till förskola, skola, mataffär (med apoteks- och Systembolagsombud), gym, pizzeria, bensinstation och busshållplats. Härifrån når du Nyköping och Flen på ca 25 minuter och Katrineholm på 30 minuter – perfekt för dig som pendlar eller vill ha nära till större orter.
Vrena erbjuder dessutom ett rikt friluftsliv med sjöarna Långhalsen och Hallbosjön strax intill – perfekt för bad, fiske eller en tur med den charmiga ångslupen Munter sommartid. Under säsong kan du även njuta av närproducerade delikatesser från gårdsbutiker som Vrena Vilt och Vrena Grönt – eller slå dig ner på något av de mysiga sommarcaféer som området bjuder på.
Sammanfattning:
3 rok, 71 kvm i markplan
Helrenoverad 2023 – kök, badrum, ytskikt och golv
Södervänd balkong med fint ljusinsläpp
Nya fönster installeras av föreningen (start v.22)
Parkeringsplats, värme och vatten ingår i avgiften
Stabil förening med god ekonomi
Nära service, natur och kommunikationer
Välkommen att uppleva ett boende som kombinerar komfort, stil och naturnära liv – vi ses på visning!
Varmt välkommen på visning! / Wenche Östensen, Croisette
Golv: Grålaserat laminatgolv
Väggar: Målade vita
Övrigt: Klädkammare
Golv: Grålaserat laminatgolv
Väggar: Målade vita
Övrigt:Ljust grå/vita snickerier från Bauhaus, köksbänk i trälaminat, svart kakel. Diskmaskin Respekta 2023, spishäll Respekta 2023, Rostfri fläkt Franke 2023, ugn Respekta 2023, Hel frys och kyl med vattendispenser Hisense 2023
Golv: Grålaserat laminatgolv
Väggar: Målade vita
Övrigt: Burspråk och utgång till balkong
Golv: Grålaserat laminatgolv
Väggar: Målade vita
Golv: Grålaserat laminatgolv
Väggar: Målade vita
Golv: Svarta större klinkers
Väggar: Vitt kakel
Övrigt: Duschhörn med glasväggar, handdukstork, vit kommod med handfat och spegelskåp, WC. Allt nytt 2023.
Golv: Grålaserat laminatgolv
Väggar: Målade vita
Upplåtelseform:
Bostadsrätt
Typ:
Lägenhet
Boarea:
71,1 kvm
Areakälla:
föreningens information
Antal rum:
3
Varav sovrum:
2
TV & Bredband:
Kabel-TV ingår i avgiften. Fiber via Gästabudsstaden finns i huset.
Beskrivning uteplats:
Balkong i sydläge ut mot gården
Beskrivning bilplats:
P-plats ingår i avgiften
Andel i föreningen:
5.019 %
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning:
93 737 SEK
Lägenhetsnummer förening:
1
Lägenhetsnummer register:
1001
Pantsättning:
Bostaden är inte pantsatt
Byggnadstyp:
Flerfamiljshus
Renoveringar:
Stambyte 2004
Värmepump 2009
Ventilation 2013
Låssystem 2014
Tvättmaskiner torktumlare, belysning trapphus
balkonger och radiatorer 2015
Entrédörrar 2017
Byte av el 2020
Dränering 2021
Energideklaration:
Energiklass: E
Energideklaration: Utförd
Datum: 16 maj, 2020
Elkostnad:
5 640 SEK/år
Försäkring:
1 680 SEK/år
Nätbolag:
Vattenfall
Elleverantör:
Fortum
Namn:
Brf Almen i Vrena
Organisationsnummer:
719000-0245
Organisationsform:
Bostadsrättsförening
Allmänt om föreningen:
Brf Almen i Vrena äger fastigheten Vrenaby 11:2 i Nyköpings kommun med därpå år 1960 uppförda flerbostadshus och upplåter 27 bostadslägenheter med bostadsrätt, samt 27 parkeringsplatser och 2 lokaler med hyresrätt.
Den totala bostadsytan uppgår till ca 1320 kvm. Föreningens ordförande heter Kerstin Ax. Styrelsen har under det gångna året hållit 7 protokollförda sammanträden.
Sedvanliga avgifter tas ut vid överlåtelse enligt vad som framgår av stadgarna. Observera att vissa uppgifter i föreningsbeskrivningen har aktualitet i juni 2025.
E-post:
brfalmenvrena@hotmail.com
Äkta bostadsrättsförening:
Ja
Parkering:
En parkeringsplats /lägenhet ingår
Bredband/TV:
Kabel-tv basutbud ingår i avgiften. Det finns tillgång till fiberanslutning genom Gsätabudsstaden.
Renoveringar:
Föreningen har under en lång rad av år genom fört flera kostbara underhållsåtgärder. Exempelvis stambyte 2004, fibernät 2014 samt byte av el 2020. Se årsredovisningen för en fullständig lista.
Tillåter föreningen juridisk person som köpare:
Ej angivet
Antal lägenheter:
26
Antal lokaler:
2
Överlåtelseavgift betalas av:
Säljare
Allmänt om området:
Området består mestadels av villor och radhus.
I Vrena finns en grundskola årskurs 1-6 samt en förskola.
Goda bussförbindelser mellan Nyköping, Vrena och Katrineholm samt Flen och Vrena.
Vrena IF har ett fotbollslag och det finns också en båtklubb med båtplatser i både Hallbosjön och Långhalsen. I Hallbosjön finns även en badplats med sandstrand och bryggor.
I omgivningarna finns motionsspår och promenadstigar.
I Vrena finns matbutiken Handlarn, restaurang/pizzeria, bensinmack och Vrena Vilt viltslakteri.
Det finns en aktiv hembygdsförening - Vrena och Husby-Oppunda Hembygdsförening som har ett program med varierade aktiviteter under året.
Vrena intresseförening anordnar den årliga Vrenadagen.
Vrena har tack vare det utmärkta läget vid sjöar och den forsande ån ända sedan 1500-talet varit en betydande industriort med tegelbruk och sågverk. Ortnamnet Vrena sägs komma från "den vredskande ån". Holmens Bruk startade en boardfabrik 1952 (typ Masonite) med betydande export via lastbil, järnväg (som hade stickspår in i fabriken) och även fartygstransporter till många länder.